петък, 3 май 2024 г.

Чешка художничка в помощ на столичния квартал „Манастирски ливади“

Катержина Шеда ще реализира проекта си „Място до прозорец“, с които ще се опита да фокусира вниманието на обществото не само към локалните проблеми на един квартал, а на обзелото страната ни презастрояване

„Място до прозореца“ е проект на художничката Катержина Шеда за софийския квартал Манастирски ливади – запад, който ще се състои в две части през 2020 и 2021 г. Хората от квартала са поканени да се включат в художествена акция и да споделят идеите и визиите си за промяна и облагородяване на мястото, в което живеят.

Манастирски ливади – запад е един от кварталите в София, в който най-вече проличава проблемът с презастрояването и лошото качество на живот. На мястото на големите зелени пространства и малките къщи в миналото днес изникват една след друга жилищни кооперации. Често няма регулирани улици, тротоарите са тесни или съвсем отсъстват. В квартала има много малко градинки, липсват детски градини и училища, въпреки че има много млади семейства с деца. Няма и публични сгради като библиотека и читалище. Доминира частната собственост и отсъстват свободните места за среща на хората.

Сред най-видимите проблеми е и този с паркиралите навсякъде коли, както и липсата на гледки към Витоша, макар и кварталът да се намира в непосредствена близост до планината.

Провокирана от всичко това художничката Катержина Шеда решава заедно с хората от квартала да помогне за промяна и подобряване на начина им на живот. Тя ги кани да се включат в акция и буквално да нарисуват това, което искат да се промени и подобри в средата, в която живеят. Първото събитие – акция ще се състои на 31 октомври и 1 ноември 2020 г. на ул. „Казбек“. Това е една от основните улици в квартала, където от години се намира изоставената, незавършена конструкция на сградата „Родна стряха“, планирана още през 80-те като Дом на българите в чужбина. Към настоящия момент е решено, че скелето на тази сграда ще бъде разрушено и на негово място ще се построят училище и детска градина.

Как това обаче ще промени пространството наоколо и какви са желанията, мечтите и въображението за него на жителите на квартала?

Участниците в акцията на 31 октомври и 1 ноември ще могат да споделят това като изязат с колите си на улицата, заедно със своето семейство, съседи и приятели и по указания дадени от художничката Катержина Шеда нарисуват директно през някой от прозорците на колите си, какво искат да добавят в пейзажа. Техните рисунки ще станат част от инсталацията на Катержина Шеда, която ще бъде показана в изложба в галерия „Васка Емануилова“, филиал на Софийска градска художествена галерия в началото на декември 2020 г. През 2021 г. акцията ще бъде проведена още веднъж и тогава ще обхване целия квартал.

Катержина Шеда е чешка художничка, чиято работа е близка до това, която може да се нарече социална архитектура. Тя се занимава преди всичко с проекти в различни места и пространства, които са свързани с обединяване и създаване на общности. Нейната художествена работа винаги предизвиква промяна и провокира хората да видят средата, в която живеят по нов начин, да открият неподозирани предимства в мястото, да създават и живеят заедно, да се стремят към по-добър начин на живот и общуване със света. Затова и в проектите й участват голямо количество хора, които понякога за първи път сядат от една страна на масата, а политиците са често част от случващото се заедно с гражданите. Катержина Шеда е реализирала свои проекти по целия свят – от Силиконовата долина в Америка и Обервил в Париж до Чернобил в Украйна. Нейните работи са били показвани в Тейт Модерн, Лондон, Документа в Касел, Венецианското биенале и много други международни платформи и пространства за съвременно изкуство.

Проектът „Място до прозореца“ е подкрепен от Министерство на културата в Чехия, Чешки културен център в София, Столична община, Район Витоша, Софийска градска художествена галерия. Той се състоява по инициатива на Софийска градска художествена галерия – филиал галерия „Васка Емануилова“ и сдружение „Заедно за Манастирски ливади – запад“.

Катержина Шеда (1977) е чешка художничка, чието творчество е близко до т.нар. социална архитектура. В периода 1999 г. – 2005 г. тя учи в Академията за изящни изкуства в Прага, в класа на проф. Владимир Коколия.

В творбите си Катержина Шеда обръща внимание на събития със социална насоченост, често привличащи стотици участници, които по никакъв начин не са свързани с изкуството. Повечето събития се провеждат направо в селата или по улиците на градовете. Експериментирането с междуличностни взаимоотношения цели да отклони участниците от техните стереотипи или социална изолация. Художничката се опитва да предизвика постоянна промяна в тяхното поведение посредством собствената им (предизвикана) активност и употребата на ежедневни средства по нов начин.

Автор е на голям брой проекти със социална насоченост, които е реализирала в Чешката република и в чужбина. Получавала е покани за реализиране на индивидуални проекти, напр. от LIAF, Норвегия (2019), галерия Ikon, Бирмингам (2019), IHME, Хелзинки (2016), SF Moma, Сан Франциско (2013–2014), Tate Modern, Лондон (2011) , и много други. Участвала е в 16-то международно архитектурно изложение във Венеция (2018), MMOMA, Москва (2016), Триенале на изкуството Echigo-Tsumari 2015 в Япония, Биенале във Венеция (2013), Kunstmuseum Luzern (2012), музеят Mori, Токио (2010), New Museum, Ню Йорк (2009), Manifesta 7, Болцано (2008), 5-то биенале в Берлин (2008), „Ренесансовото общество“, Чикаго (2008) и Documenta 12, Касел (2007) и други.

Многократно е награждавана за творчеството си: „Архитект на годината 2017“ (Чешка република), „Magnesia Litera“ за журналистика (Чешка република), наградата за продукция на TAKU (Финландия), „Най-красивите чешки книги“ (Чешка република), награда на Обществото за съвременно изкуство (Великобритания), награда „Jindřich Chalupecký“ (Чешка република), награда „Fluxus“ (Германия), награда „Essl“ (Австрия) и др.

Катержина Шеда има публикувани над тридесет книги и публикации, подробно представящи нейните самостоятелни проекти. Тя изнася лекции върху творчеството си в училища, културни центрове и галерии, но също така и в малки населени места, като се стреми да запознае широк кръг хора със своята работа и по този начин да ги мотивира самите те да проявят активност.

 

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html