петък, 3 май 2024 г.

САЩ: Дали потокът се нарича „Турски“ или „Балкански“, той си е руски инструмент

Американските санкции срещу газопроводите „Северен поток 2“ и „Турски поток“ трябва да бъдат официално разгледани през този месец и ще засегнат продължението на руския газопровод „Турски поток“ през българска територия. Това, че българското правителство го нарича „Балкански поток“ и твърди, че е част от българската газова инфраструктура, не променя същността на проекта.

Франсис Фанан, снимка Интернет

Това стана ясно от думите на Франсис Фанън, помощник-държавен секретар в Бюрото по енергийни ресурси към Държавния департамент на САЩ, след срещата му в четвъртък с енергийния министър Теменужка Петкова, с която е разговарял и през януари при нейното посещение в САЩ.

Той пристигна в София от Гърция, където придружаваше държавния секретар Майк Помпейо.

„Разбирам, че има различия на имената на газопровода, но според нас това не променя факта, че Русия го използва като инструмент. Едно и също нещо е. Законодателството на САЩ за санкциите е от няколко години и обновяването по предложение на Помпейо през юли цели да се предотврати използването на енергийни активи за влияние. Всичките ни притеснения са за това как Русия използва използва енергетиката“, каза Фанън.

„С министър Петкова говорихме за партньорството по газовата връзка с Гърция, която е много важен проект, и за положителните стъпки по проекта от януари досега дори в условията на пандемия. Виждаме, че България започва да служи за регионален хъб. Обсъдихме диверсификацията на ядрено горива и нови ядрени технологии. България трябва да види тези възможности“, заяви Фанън.

За предстоящото кредитиране на „Балкански поток“ от американската „Сити банк“, която смята да даде заем на „Булгартгрансгаз“, и доставката на турбини за газопровода от също американската „Солар търбайнс“, Фанън каза, че не е запознат в подробности „кой иска да изкара пари от проекта“. „Ако тези компании са замесени, те би трябвало да напуснат проекта“, заяви американският дипломат по адрес на американските компании, но уточни, че всичко е въпрос на разговори и повтори, че целта на санкциите срещу „Северен поток 2“ и „Турски поток“ не е да нанесат икономически щети на когото и да било, а да създадат възможност за промяна.

„Има чувствителна зависимост на съществуващите ядрени мощности от руското гориво чрез 50-годишен брак“ и САЩ имат политически притеснения за тази зависимост, отбеляза Фанън.

„Нашето виждане за „Белене“ е, че търговски и технически този проект не може да доведе до увеличаване на енергийната сигурност на България. Базиран е на остарели технологии, които Русия отказва да използва дори на своя територия. Защо България би искала това? Това е технология, която ще погълне много пари, а България може да се възползва от по-добри възможности“, коментира помощник-държавния секретар.

Съществуващите съоръжения в АЕЦ „Козлодуй“ могат да ползват различно гориво и правителството прави достатъчно добри стъпки в тази посока, каза Фанън.

„Русия се възползва от 50-годишната зависимост на България, но вече има разработки на малки модулни реактори, които са нови, не са толкова скъпи, супер сигурни са и това е съвсем различно икономическо и техническо решение. Ние поощряваме не само България, а и всички други държави да възприемат тези технологии“, заяви Фанън.

От София той отива в Скопие, където ще продължи обсъждането на регионалните енергийни перспективи и възможността САЩ да играят важна партньорска роля в тях.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html