събота, 4 май 2024 г.

„Далас“ удари пръв във финала за Купа „Стенли“ (видео)

„Далас“ победи с 4:1 „Тампа Бей“ и спечели първия мач от финалната серия за купа „Стенли” в НХЛ. Голове на Джейми Олексяк и Йоел Кивиранта през втората четвъртина донесоха успеха на Старс в Едмънтън, а руският вратар Антон Худобин, който нямаше мач в плейофите до този сезон, спаси 35 удара.

„Винаги най-важен е отборът. Хокеят е отборна игра и победата е дело на всички нас. Направих няколко много добри спасявания, но моите колеги на леда помогнаха много. Поздравявам всички“, каза той след мача.

„Старс“, които почиваха четири дни след последния мач в Западната конференция, започнаха ударно срещу осакатения състав от Флорида. Джоел Хенли откри резултата шест минути след началото с първия гол в своята кариера си в най-силното първенство, а „Лайтнинг“ изравниха 7 минути по-късно. Блейк Колман стреля, а шайбата се отклони от неговия съотборник Яни Гурде и от нападателя на съперниците Рууп Хинтц, преди да влети в мрежата зад Худобин за 1:1.

Тексасците обаче контролираха остатъка от мача. Олексяк бе точен във втората част за 2:1, а 28 секунди преди сирената Кивиранта стреля покрай трима защитници на „Лайтнинг“ за преднина от два гола. Джейсън Дикинсън пък оформи крайния резултат на празна мрежа.