Начало НА ФОКУС Нашето момиче Белослава Кръстева оглави класирането на световното първенство по шахмат до...

Нашето момиче Белослава Кръстева оглави класирането на световното първенство по шахмат до 20 години

Българката Белослава Кръстева победи с белите фигури Роксанхел Обрегон Гарсия (Куба) в партия от деветия кръг на Световното първенство по шахмат до 20 години в Мексико Сити.

Нашето момиче продължава без поражение на шампионата и след шест победи и три ремита излезе на първо място във временното класиране с актив от 7,5 точки, на 0,5 пред следващите три шахматистки в подреждането, предаде БТА.

Сред тях е и китайката Маяои Лу, която е следващата противничка на българката в десетия, предпоследен кръг.

В партия от деветия кръг в открития турнир Момчил Петков допусна първа загуба след като отстъпи пред кубинеца Кемел Антонио Гарсия и заема 28-а позиция с 5,5 точки, на 2 зад лидера Марк’андрия Маурици (Франция).

Петков ще срещне италианеца Габриеле Лумаки в десетия кръг. Лумаки също има 5,5 точки.

Световното първенство продължава до 1 октомври, като призьорите ще бъдат излъчени след изиграването на 11 кръга по швейцарската система.