сряда, 24 април 2024 г.

Повече от 150 атлети стартираха на маратона във Варна

Снимка: БГНЕС

Повече от 150 атлети стартираха в класическата дистанция – 42.195 километра, на маратона във Варна, който се провежда за осми път. Първоначално записалите си участници бяха 197. Бягането в класическата дистанция ще определи и държавните шампиони в тази дисциплина.

По списък общо 1135 души се записаха за всички дисциплини на маратона във Варна. Най-масово е участие на дистанция от 10.5 километра – 544. Заявилите участие в полумаратона са 394. Лекоатлетите са от 32 държави.

За победителите в отделните дистанции има осигурен награден фонд. Победителите при мъжете и жените в класическата дистанция ще получат по 1500 евро, класираните на второто място – по 1000 евро, а третите – по 500 евро. Призьорите при мъжете и жените в полумаратона ще получат премии от по 400 евро, 300 евро и 200 евро. Парични награди са предвидени и за класираните на първите три места мъже и жени в дистанцията 10.5 километра. Победителите ще спечелят по 150 евро, а техните подгласници, класирани на второ и трето място – съответно по 100 и 50 евро.

През 2023 година трасето на маратона е ново и освен по пешеходната зона и крайбрежната алея в града, ще преминава и по участък от пътя от Варна за курорта „Златни пясъци“. По тази причина от 8:30 до най-късно 15:30 часа има ограничение за движението на автомобили в определи зони, които попадат в обхвата на трасето.

Рекордите на маратона са притежание на кенийски атлети – при мъжете Осеа Тюей (Кения) с 2:16:35 часа от 2019 година, а при жените Джабет Наом (Кения) бяга преди две години за 2:33:08 часа.