понеделник, 29 април 2024 г.

Румъния пуска през юни огромен мост над Дунава при Браила

Снимка: WIKIMEDIA.ORG

Румъния пуска през юни огромен мост над Дунава при Браила, съобщи БТА. Съоръжението асоциирано с „Голдън Гейт“ в Сан Франциско ще свърза града с Мачин ще да подобри транспортната свързаност между зоната на Галац-Браила и черноморските окръзи Тулча и Констанца. Местните медии определиха съобщението румънския вицепремиер и министър на транспорта Сорин Гриндяну съобщи като „дълго очаквана новина“.

Това ще бъде последният мост над река Дунав преди вливането й в Черно море и четвъртият мост в румънския участък на реката. Съоръжението ще бъде най-големият висящ мост в Румъния и третият по големина в Европа, отбелязва в. „Евениментул зилей“. Изданието също така определя висящия мост при Браила като „най-високата конструкция в Румъния“ и „най-скъпия инфраструктурен проект, осъществен през последните 30 години“.

Гриндяну посочи, че наскоро е имал разговор с италианския изпълнител на проекта – компанията „УиБилд“ (бившата „Асталди“), която е поела твърд ангажимент да открие моста за движение през това лято.

Мостът е част от експресния път Бузъу-Браила-Тулча-Констанца, планиран да бъде изграден в периода 2020-2030 г. и целящ да свърже северната част на областта Мунтения и южната част на областта Молдова със северната част на Добруджа, където се намира Делтата на Дунав.

Идеята за такъв мост се заражда още през 1980-те години, когато са анализирани три възможни местоположения, а през 1996 г. е направено предварително проучване за осъществимост на базата на идеите, представени едно десетилетие по-рано. През 2001-2003 г. е извършено проучване за осъществимост на проект за „Строеж на висящ мост над Дунав в района на Браила“, а в периода 2015-2016 г. проучването е актуализирано. През 2017 г. е обявен търг, за който са подадени две оферти.

За строежа са нужни около 81 000 километра стоманено въже, достатъчни да се обиколи два пъти Земята, уточнява Националната компания за администрация на пътната инфраструктура. Образуваните по този начин два основни кабела ще имат общо тегло над 6700 тона.

Стойността на договора е 2,375 млрд. леи (около 500 млн. евро) с ДДС. За целта са отпуснати безвъзмездни средства на стойност около 363 млн. евро от Европейския фонд за регионално развитие, които да бъдат използвани както за строежа на моста, така и и на 23-те километра свързващи пътища, посочва Аджерпрес.

Дължината на висящия мост е над 1,974 километра, а височината на пилоните – близо 200 метра. Съоръжението, свързващо окръзите Браила и Тулча, ще има обща ширина от 31,70 метра, която ще включва четири ленти за движение на автомобилите и две ленти за движение на пешеходци и велосипедисти от двете страни.

Търгът за изграждането на моста беше спечелен през 2017 г. от съдружие между италианската компания „Асталди“ (Astaldi, купена по-късно от WeBuild) и японската Ай Ейч Ай Инфрастръкчър Системс (IHI Infrastructure Systems). Договорът беше подписан на 19 януари 2018 г., а строителните работи започнаха през пролетта на 2019 г. Срокът за завършване на строителството съгласно договора трябваше да бъде до декември 2021 г.

Все пак работата по моста продължи да напредва и в средата на март тази година Националната компания за администрация на пътната инфраструктура, която е възложител на проекта, съобщи, че строежът на моста е завършен на 93 процента, а на свързващите пътища – на 60 процента.

В края на март започна полагането на асфалтовата настилка, като в момента пътните платна са асфалтирани и в двете посоки на движение. Предстоят тестовете за устойчивост и довършване на всички детайли на моста. Паралелно строителят работи и по изграждането на свързващите пътища.

Румънските медии често наричат висящия мост при Браила „Голдън Гейт на Румъния“ или „Голдън Гейт над Дунава“. Дължината на моста е 1974 метра, от които 1120 метра е централният отвор, плюс два странични отвора от 489 метра на брега към Браила и 364 метра към брега на Тулча. За сравнение, известният мост „Голдън Гейт“ в Сан Франциско е дълъг 1970 метра, а централният му отвор е 1280 метра, отбелязват местните издания.

Двете кули на моста при Браила достигат височина 192 метра и са най-високите съоръжения в Румъния, като се изключат комините и антените.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html