четвъртък, 25 април 2024 г.

Над 60 вида диви орхидеи растат в Родопите

Един от видовете е родопската песъчарка.
Снимка: WIKIPEDIA.ORG

Над 60 вида диви орхидеи растат в Родопите, каза Михаела Йорданова, ботаник, цитирана от БТА. Според нея именно в Родопите се срещат около 90 процента от представителите на семейство салепови – семейството на орхидеите в България, което е представително за биоразнообразието и съхранението на естествените местообитания на орхидеите. В Родопите се намират двете единствени в страната находища на една от най-редките видове орхидеи – Венерина пантофка, допълва Йорданова. На 22 април отбелязваме Международния ден на Земята.

Семейството на салепите в Европа не е толкова силно представено, както в тропиците, според Михаела Йорданова, а разпространението в Родопите на толкова различни видове е не само показател за биоразнообразието, но и индикатор за съхранена природа. Различни видове диви орхидеи могат да се видят и в самата градска среда на Смолян, разказва ботаникът. Предстои публикуване на научно съобщение за един вид орхидея, която се среща в кв. Райково на Смолян. В пределите на самия град има много растения от представителните родопски видове, според Йорданова. Като пример дава един локален български ендемит, който е кръстен именно на Родопа планина, където е открит – Родопска горска майка (Lathraea rodopaea). Паразитното растение, което паразитира върху корените на различни видове дървета, може да се види на много места и в самия Смолян. Емблематичното за Родопите растение – силиврякът, също се среща и в градската среда на Смолян. Находищата на силивряк в Смолянска област са в добро състояние, според Йорданова, тъй като самото растение обитава често пъти недостъпни за хората места – отвесни скали, дълбоки каньони, където няма силно антропогенно въздействие.

Ендемитите са маркер за уникалността на една флора, а Родопите са на първите места в страната по брой на ендемити, според ботаника. В планинския район има много, характерни само за Родопите. Сред тях са родопска песъчарка (Arenaria rhodopaea), родопска самогризка (Scabiosa rhodopensis) и др.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html