понеделник, 29 април 2024 г.

Прозрачност през държавния сайт на цените във всеки обект поискаха от потребителска организация

Снимка: ЕПА/БГНЕС

От Асоциация „Активни потребители“ поискаха през държавния сайт да има прозрачност на цените във всеки търговски обект, съобщи БТА, като цитира интервю с председателя на организацията Богомил Николов.

Става дума за Интернет платформата на икономическото министерство www.foodprice.bg. Една от възможностите, които тя дава, е за сравнение на цените в България и в седем европейски държави. Богомил Николов коментира, че към момента платформата не е готова в пълния й заявен обем и не носи нищо прагматично и полезно за потребителя. „Като видя, че краставиците са с един лев по-евтини в Мадрид, какво ми носи това – няма да се кача на самолета, за да си купя краставици от там. Единствено се създава негативизъм у хората“, смята той.

Според него, за да е полезен, сайтът трябва да представя много практична ежедневна информация. „Това означава потребителят да може да види в неговото населено място какви са цените при различните търговци и колкото повече търговци има, толкова по-добре, за да може да отиде там, където е най-евтино и по този начин да „натиска“ пазара, защото когато търсенето се премести при търговеца с най-ниската цена, другият ще трябва също да намали цените“, коментира председателят на „Активни потребители“.

Той изрази очакване платформата да е отворена и за малки търговци, които желаят да си въвеждат цените, защото иначе рискуваме моделът да не работи отново.

„Има още един риск – беше анонсирано, че ще се въвежда само една цена – на най-евтиния продукт, който не е в промоция. Ако един търговец предлага например десет вида сирене, той трябва да има един, който да е много евтин, за да може да го публикува на платформата и да привлече потребителите. Естествено, че изкушението е да вземе някой от тези, на които им казваме ментета – с палма или с повишено водно съдържание“, коментира още Богомил Николов.

От Асоциация „Активни потребители“ смятат, че пазарът трябва да бъде оставен да се развива естествено и че всякакви опити да бъде насочван винаги са рискови. Той посочи, че това, което правят другите страни, е да намалят ДДС и да дават субсидии на производителите. „Мисля, че тези две неща са най-належащи в България, ако искаме да имаме по-нормални цени. Колко трябва да е ДДС, е въпрос на разчети. Гърците имаха по-ниско ДДС за храните до кризата, след това им наложиха да го повишат на 24 процента, минаха няколко години и пак го намалиха“, даде пример той.

По думите му другата не по-малко важна тема – за качеството на храните, е огледало на контрола и информацията, която имаме. „Ако нямаме реална информация за качеството, то върви надолу, ако нямаме контрол, то пак върви надолу. Контролът не е нужно да е много, важното е да е прицелен в проблема, да се гледа къде е рискът“, изтъкна Николов.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html