Начало ЛАЙФСТАЙЛ Митко Щерев пребори коварна болест

Митко Щерев пребори коварна болест

Ядовете около кражбата на името „Диана Експрес“ разбили здравето на славния музикант

На 28 януари Митко Щерев навърши достолепните 77 години. И макар да изглежда все още по тийнейджърски небрежно с неизменното си плетено шапо, композиторът на столетието е сериозно загрижен за съдбата и здравето си в бъдеще. Наскоро музикантът бе забелязан в лечебно заведение и стана ясно, че го е застигнала лоша болест. Маестрото е преминал през всички предписани му процедури по химио- и лъчетерапия и страшното е вече зад гърба му. Но от целия този преживян ад сякаш излиза пречистен и смирен, пише “Галерия”.

„Няма да скрия, че в началото на музикалната си кариера бях много нетърпелив и напорист. Исках да бъда известен и мечтаех да композирам музика, която хората около мен да харесват. Мисля, че този период продължи около 7 години и приключи през около 1977 г. Тогава разбрах, че славата обслужва егото на човека и осъзнах, че най-тежка е борбата, която трябва да водя със самия себе си. Да променя това, което искам, и донякъде го постигнах. От няколко години често забравям, че доста хора ме познават по лице и когато понякога ме спират, питат ме за някой концерт или песен, в първия момент се стряскам. Дори често си задавам въпроса кой съм всъщност и откъде идвам“, призна Щерев в свое интервю. Според него върховият момент на тонуса при човека е 39 години, защото талантът също има лимит и нужда от енергия. Нормално е един творец да създаде най-добрите си произведения като млад. Дойде ли старостта, в най-добрия случай нещата стигат до една досадна рутина и разказване на една и съща история в различни варианти…

Композиторът с две от трите си дъщери – голямата Надежда, която живее в чужбина, и по-малката Рая

Бъдещият маестро е роден през 1946-а в Ямбол. След един драматичен следобед, в който пияният му баща се черпи с любовницата си и прогонва майката, заедно с трите деца, най-малкият, четвъртокласникът Митко, попада в сиропиталище, тъй като със заплата на чистачка във вечерната гимназия майката не може да насмогне да храни и облича децата си. След това не проговаря на баща си цял живот. Това не е филм в стил италиански неореализъм, а начало на биографията на един от най-големите български композитори. Но възпитаникът на ямболския дом за сираци „Минко Минков“ е щастлив, когато в една от стаите вижда акордеон. Малкият се учи сам и три години по-късно е най-добрият в Ямбол.

Една от възпитателките го води на изпит за Музикалното училище под тепетата. Момчето иска да стане тромпетист, но комисията решава, че е много слаб физически. Приемат го фагот. Това се случва през лятото на 1960 г. Пак живее в пансион, този път в пловдивския „Рада Киркович“. Съученичка кани класа си на гости. В луксозния апартамент Митко за пръв път вижда килим. След години, посветен на него виц, ще звучи така: „Висок 150 см, но като се качи на портфейла си, става два метра“.

През третата година на обучението си младежът се разболява от костна болест, постъпва в болница и не му позволяват да продължи с фагота. Прехвърля се в специалност „Пиано“.  В началото на септември през 1967 г. Митко свири в най-модерното заведение на Пловдив, бирхале „Каменица“. Една вечер там се отбива бас китаристът на Емил Димитров. Харесва Митко и още същата вечер го кани за пианист в състава на „Синьо-белите“. По това време Емил Димитров е безспорно най-голямата поп звезда в България. Певецът оценява големия талант на музиканта и му възлага аранжиментите за първата си дългосвиреща плоча.

В нея Митко дебютира и като композитор с песните „Нора“ и „Хей, Мадлен“. С втората се качва на първо място в най-престижните класации на Радио „София“. Щерев обаче трябва да отбие военната си служба и така две години ръководи естрадния състав на ДНА – Сливен.

През 1970 г. той отново работи с Емил Димитров. По това време записват албума „Танцувайте с Емил“. В този проект Щерев прави съвременни версии на народните песни „Дилмано, Дилберо“ и „Грозде не набрах“, които се посрещат с голям ентусиазъм от публиката. В началото на 1971 г. посещават Париж, където двамата са представени от издателска къща „Хексагон“.

Митко Щерев има над 15 написани за Емил песни. Изнесъл е с него стотици концерти в България, Русия и Чехия и е бил аранжор и музикален продуцент на три негови албума. През 1982 г. изпява цял албум, първия на току-що родената група „Диана Експрес“, за да се убеди, че не е Павароти. Покрай този печален за него факт, изгрява звездата на талантливите му открития: Васил Найденов, Георги Станчев, Илия Ангелов. След Емил Димитров и Лили Иванова те грабват микрофона, за да изпеят новите шедьоври на академика на БАНИ.

На тържествата по повод стогодишнината от създаването на киното българските филмови композитори, повече от триста души, с тайно гласуване решават, че №1 в гилдията за двадесети век е Митко Щерев. Заради музиката за 35 филма, които е написал. Преди това силно развълнуван, след като и видял кадрите на един от тях, той сяда на пианото и за минути написва основните мотиви на мелодията. Така се ражда „Осъдени души“.

Песента влиза в родната поп класика, авторът й е подложен на атаки от завист и интриги от мастити родни корифеи.

Обвиняват го в плагиатство. Ядове му създава и певецът Георги Станчев, който твърди, че е спечелил „Мелодия на годината“ с песента „Душа“, без да споменава автора. Станчев работи с тях само 6 месеца. „Васил Найденов и по-късно Илия Ангелов са певците, довели групата до върха“, отчита създателят.

Каквото и да се случва, едно от върховите постижения на Митко Щерев е сътвореното с Лили Иванова

Но каквото да говорят и да пишат, един от най-значимите периоди в живота на Митко Щерев е работата му с Лили Иванова. През 1971 г. композиторът е поканен от примата на родната естрада да свири на десет нейни концерта в Варна, а след това заминава с нея за 45 дни в Русия. Така започва тяхната съвместна дейност. За нея той продуцира и аранжира три албума и написва над 17 песни.

С оркестър „Маковете“ и Лили той е посетил три пъти Русия, два пъти Турция, а в България концертите са над 300. Сред най-известните, написани от композитора песни за  примата са: „Хризантеми“, „Стари мой приятелю“, „Осъдени души“, „Кой ражда болката“, „Девет кръга“, „Нямо кино“ и др.

След като двамата талантливи творци се скараха и минаха през съдебни дела, Маестрото явно е осъзнал, че хората са преходни, изкуството остава. Признава, че с Лили е в процес на преговори и е възможно отново да чуем забранените от него песни в изпълнение на най-голямата ни поп звезда. Стотици песни и хитове, няколко спечелени дела, три дъщери, внуци, екстри – шофьор и готвачка, но и мизерия, два брака, гарнирани с разводи, предателството на втората съпруга, залюбила барабаниста на групата, гигантски опит да му откраднат „Диана Експрес“ – несполучлив и наказан, луди любови, самота, борба, болести и пълни изправени на крака зали.

Стига толкова за първите 77. Останалите може и да са по-кротки.