понеделник, 29 април 2024 г.

Руските приходи от износ на енергоносители най-ниски от лятото на 2020-та

Средната цена на руският нефт сорт „Уралс“ през януари е била 49,49 долара на барел.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руските приходи от износа на петрол, газ и въглища паднаха през миналия месец до най-ниското си ниво от лятото на 2020-та. Причината са западните санкци, сочат резултатите на финансовото министерство на РФ, цитирани от Ройтерс и БТА.

Месечните данъчни и митнически приходи от продажби на електроенергия са намалели с 46 на сто в рамките на година, отразявайки факта, че докато цената на референтния за Европа сорт „Брент“ се е променила незначително, то средната месечна цена на руския сорт „Уралс“ се е сринала с 42“, посочва министерството.

Москва разчита на многомилиардните приходи от продажби на петрол и газ, за да финансира бюджетните си разходи и след спада им бе принудена да започне да разпродава някои международни резерви, за да покрие недостига.

Бюджетните приходи от електроенергия са намалели с 54% спрямо регистрираните през декември постъпления от 931,5 млрд. рубли (13,2 млрд. долара), въпреки че са били повишени от еднократното плащане на данък от газовия монополист „Газпром“. Приходите за януари са били на ниво 425,5 млрд. рубли (6,05 млрд. долара).

Финансовото министерство съобщи днес, че почти ще утрои дневните продажби на чуждестранна валута до 8,9 млрд. рубли (130 млн. долара) на ден през идния месец, за да компенсира спада на приходите от газ и петрол.

Западът, който преди бе най-доходоносният енергиен пазар за Русия, отговори на инвазията на Москва в Украйна, прицелвайки се в приходите от износа на енергоносители чрез безпрецедентен пакет санкции, които ще бъдат затегнати допълнително. Брюксел се надява ограниченията да свият с 90 на сто износа на руски петрол за ЕС, а откакто Русия нахлу в Украйна страните членки на Общността намалиха дела на руския газ в импортния си микс от над 40 на сто до под 15%.

Международните ограничения, включително тавана от 60 долара на барел, наложени от страните от Г-7, доведоха до това, че руският сорт „Уралс“, който преди се търгуваше на цена, близка до тази на „Брент“, сега се продава с голяма отстъпка. Средната му цена през януари е била 49,49 долара на барел, обяви финансовото ведомство, което е спад с 42 на сто спрямо януари 2022 г. „Брент“ се търгуваше днес за около 82 долара, а „Уралс“ – за около 53,60 долара.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html