Начало МНЕНИЯ АНАЛИЗИ Експерт: Затварянето на въглищните централи няма да застраши националната сигурност

Експерт: Затварянето на въглищните централи няма да застраши националната сигурност

Служебният кабинет използва създаването на стратегически документ, за да оправдае запазването на въглищните централи до максимално дълъг период от време и налагането на вече мъртво – родени проекти като АЕЦ „Белене“ и нови реактори в АЕЦ „Козлодуй“. Това каза Мартин Владимиров директор програма „Енергетика и климат“ към Центъра за изследване на демокрацията в ефира на „Твоят ден“ по NOVA NEWS.

Неговото посочи, че въглищните електроцентрали произвеждат твърде много енергия, а България е третия износител на електроенергия. Експертът изрази позиция, че дори и при спиране на всички въглищни централи няма риск за сигурността на страната. „Бързо забравихме, че тези централи бяха губещи десетилетия. Те оцеляват благодарение на субсидии“, допълни Владимиров.

Нашият анализ показва, че при премахване на въглищните централи до 2030 г. няма рискове за сигурността на доставките, каза той. На регионално равнище има достатъчно базови мощности, за да подкрепят системата, уточни Владимиров. „Имаме АЕЦ “Козлодуй“, АЕЦ „Черна вода“ в Румъния, имаме водноелектрически централи у нас, в Румъния, и в Западните Балкани. От ключово значение е да се извърши ремонт на ПАВЕЧ „Чаира“ и да се увеличи мощността“, посочи експертът.

По негови думи АЕЦ „Белене“ е икономически необоснован проект, той застрашава не само финансовата стабилност на енергийния сектор, но и националната ни сигурност. Експертът е на мнение, че проектът се използва като средство за влияние на Кремъл. „Той захранва тези мрежи, за да могат те да контролират взимането на решения в ключови институции в страната“, допълни Владимиров.

По повод газовата сделка с Турция той посочи, че споразумението е такова, че не се отключва търговията на природен газ между Турция и България. Владимиров каза, че „Боташ“ е в ролята посредник на „Газпром“, за да осигури преференциално третиране на руския газ в Югоизточна Европа. „Опасението е, че Турция се опитва да пласира скъпия газ на клиенти в Югоизточна Европа, такъв удобен клиент е „Булгаргаз“, чието ръководство в момента иска да възстанови ролята на руския газ на българския пазар“, завърши Владимиров.