петък, 19 април 2024 г.

Финландия детронира Сборная за първа олимпийска титла в хокея

Снимки: БГНЕС
Финландия спечели олимпийската титла от турнира по хокей при мъжете на зимните игри в Пекин. Във финала на надпреварата скандинавците победиха шампиона от Пьончан 2018 Руския олимпийски комитет с 2:1 (0:1, 1:0, 1:0) и ликуваха с първи трофей.
Руснаците започнаха по-силно двубоя и поведоха в резултата след 7:17 минути с гол на Михаил Григоренко, но Финландия изравни три минути след началото на втората третина чрез Виле Пока. Борени секунди след началото на последната част Ханес Бьорнине направи обрата пълен, а до края той и съотборниците му показаха много организирана игра, за да опазят преднината си. Именно Суоми е „черната котка“ за Сборная, като редовно ги побеждават на големи първенства. Така се случи и на полуфинала на световното първенство през 2019-а, когато после „лъвовете“ спечелиха титлата. Статистиката от срещата подчерта превъзходството на Финландия, като те отправиха 31 удара към противниковата врата срещу само 17 за руснаците и спечелиха 33 були срещу 27 за съперника им.
Бронзовите медали от мъжкия хокеен турнир спечели Словакия след победа над Швеция с 4:0 в малкия финал, докато при жените Канада спечели титлата с успех над САЩ с 3:2, а Финландия взе бронзовите медали.
Източник: bgnes.bg