понеделник, 29 април 2024 г.

Все повече европейци плащат през мобилни приложения

Отварянето на заведенията в Европа заради отшумяването на коронавирусната пандемия и облекчаването на ограничителните мерки показва тенденция за значително нарастване на безкасовите плащания.

Удобен, бърз и сигурен, дигиталният портфейл е на път да се превърне във втория предпочитан начин на разплащане до 2022 г., нареждайки се непосредствено след дебитната карта, според информация на Finance Derivative. Плащането в брой отстъпва все по-назад, като във Великобритания например спадът му е в размер на 54% в периода 2010-2020 година.

„Пандемията от COVID-19 допълнително ускори процеса на популяризация на безкасовите плащания. В Осло, например, броят на заведенията, предлагащи вариант за плащане чрез мобилно приложение, се е увеличил четири пъти между април 2020 г. и април 2021 г. За пример, Lekter´n, най-големият открит ресторант в града, е едно от заведенията, които след интегрирането на плащане с мобилно приложение, отбелязва, че 90% от посетителите за изминалото лято са избирали този начин на плащане. Само седмица след новото отпускане на противоепидемичните мерки в края на месец май, 93% от посетителите се спират на тази опция“, споделя Даниел Р. Дьодерлайн, главен изпълнителен директор и основател на Settle Group.

„Ситуацията е сходна с други заведения в града, където половината от посетителите предпочитат безкасовото разплащане. Вариантът е удобен и за персонала, който може по-лесно да се концентрира върху обслужването на гостите и качеството на преживяването им. Това обяснява успеха на дигиталните портфейли – само в периода 28-30 май 2021 г., една от популярните апликации бележи ръст на приходите от 201% в сравнение с предишния уикенд, като само през един от дните (неделя) ръстът е в размер на 132%. Най-забележителни обаче са процентите от 28 май (петък), където дневният рекорд достига 227% ръст в сравнение с предишната събота. Тези цифри се отнасят за цяла Норвегия“, допълва той.

Безкасовото разплащане се доказа по време на пандемията като начин за ограничаване на контактите и намаляване на риска. Дигиталният портфейл е бърз и удобен, позволява заплащане и превеждане на средства за секунди, и не може да бъде забравен като физическия. Използването му позволява на притежателя да се възползва от персонализирани оферти и предложения. Освен това, мобилното плащане представлява по-малък риск в сравнение с картовото плащане от гледна точка на сигурността, когато става дума за измами. Дигиталните устройства разполагат с няколко нива на защита (код на телефона, PIN код), включително биометрични (пръстов отпечатък), които е трудно да бъдат пробити.

Settle стъпи на българския пазар в началото на март тази година. Приложението предоставя възможност на българските потребители да изпращат и получават пари мигновено и напълно безплатно, а търговците – да приемат дигитални плащания без необходимост от допълнителни устройства. В условия на пандемия и затруднена търговия приложението предлага алтернативна възможност за дистанционно получаване на поръчки, като е напълно безплатно за всички потребители, а до 1 септември от операции без такси могат да се възползват и всички търговци. Settle предоставя както интегрирани решения за разплащания в онлайн магазин, така и възможност за плащания чрез QR код на място или получаване на поръчки директно през приложението.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html