събота, 4 май 2024 г.

Шоуто е гарантирано: Надал срещу Джокович за 58-и път

Световният №1 Новак Джокович достигна до полуфиналите на турнира от Големия шлем „Ролан Гарос“ в Париж. Сърбинът преодоля италианеца Матео Беретини в четири сета – 6:3, 6:2, 6:7(5), 7:5 и за място на финала ще спори с Краля на клея Рафаел Надал, който също загуби сет срещу аржентинеца Диего Шварцман. Това ще бъде мач №58 между Джокович и Надал, като сърбинът води с 29:28 победи. Двамата играха и на финала през 2020 г., когато Надал спечели в три сета.

Мачът на Ноле срещу деветия в света италианец продължи близо 4 часа, като сърбинът завърши с 10 аса, спечели 4 от деветте точки за пробив и направи една двойна грешка. Неговият съперник не реазилиза нито един пробив от трите си възможности, направи три двойни грешки, но изпълни 11 аса. Двубоят беше прекратен в края за около 20 минути, тъй като публиката започна да напуска трибуните в 22,55 часа, за да спази наложените от властите ограничения.

Рафа и Ноле ще играят за девети път на „Ролан Гарос“ – повече, отколкото на всички други турнири от Големия шлем взети заедно. Сърбинът е един от двамата тенисисти, които победиха Надал в Париж – на 1/4-финал през 2015 г., но испанецът взе останалите седем срещи. На клей испанецът води с 19:7. За последно сърбинът спечели на „червено“ през 2016 г. в Рим. След това Матадора от Манакор взе пет поредни мача – включително финалите на „Ролан Гарос“ 2020 и Мастърса в Рим 2021.