събота, 4 май 2024 г.

А стрелките се въртят и се надсмиват

Смяната на времето у нас за първи път е въведено през 1979 г. (Снимка: Ina Fassbender, AFP)

Тази нощ в 3 часа завъртаме часовниците с един час напред, тоест от 3:00 часа става 4:00 часа.

Преди няколко години се заговори, че тази игра с часовниците най-сетне ще прекъсне, но уви, България още не е решила дали оставаме на лятно часово време или на астрономическо часово време.

Според осъществени проучвания повечето българи искат да останем на лятно часово време. Ако това се случи за последен път ще въртим стрелките през март 2021 г. В случай, че се реши да останем на астрономическо часово време, за последен път ще се сменя часа през октомври 2021 г.

Първоначалната идея бе да се спре със смяната на времето още през 2019 г., но… през септември 2018 г. Европейската комисия излезе с предложение местенето на стрелките да се случи за последно през 2019 г., като различните държави да изберат до март, дали искат да останат на астрономическо време (зимно) или на лятно часово време.

В края на 2018 г. обаче се разбра, че предложението не среща пълната подкрепа на страните членки на ЕС. Желание има, но прибързаното решение може да доведе до хаос в транспорта и комуникациите и много различни часови зони в ЕС.

Астрономическото часово време е това, което използваме от октомври до март, тоест зимното. Лятното часово време се използва, за да се получи по-добро съвпадение между светлата част на деня и активните часове на работещите и учещите. Това би следвало да намали разходите за осветление. Първоначално е въведено в началото на 20 век в Германия. В България се прилага от 1979 г.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html