събота, 4 май 2024 г.

Точно година след блокадата на Ухан от COVID-19

Китайският мегаполис Ухан отбелязва днес една година от началото на карантината, наложена заради новия коронавирус, появил се там в края на 2019 г., предаде Франс прес, цитирани от БТА.

Преди година насред нощта на 11-те милиона жители беше наредено да не напускат домовете си. Гари и летища бяха затворени, пътища блокирани, градският транспорт беше спрян, магазините бяха затворени в продължение на 76 дни. Карантината беше наложена в момент, в който Китай съобщаваше официално за 17 починали с коронавируса.

Година по-късно нищо не напомня в Ухан за това мрачно минало. Хората се разхождат или спортуват покрай река Яндзъ, група пенсионери танцуват в парк, вечер младежи се събират на купони в дискотеки и всичко това, когато голяма част от планетата, в това число и части на Китай, са под карантина заради разпространението на вируса и заради появата на негови по-заразни варианти.

Поглед към случилото се

Два документални филма предлагат различни гледни точки за днешната годишнина от 76-дневната блокада на гр. Ухан, където беше открит новият коронавирус, съобщи Асошиейтед прес.

Начинът на разпространението и публиката им са в рязък контраст. Единият филм е с подкрепата на правителството. Той възхвалява пожертвователността на Ухан. Прожектира се в цял Китай, като е насочен към хората, одобряващи начина, по който управляващите реагираха на епидемията.

Вторият филм се разпространява само в интернет. Негов автор е концептуалистът и дисидент Ай Вейвей.

Китайското правителство се стреми да отхвърли всякакви обвинения за произхода на пандемията и изгради история за триумф над вируса чрез телевизионни предавания, кампании в социалните мрежи, книги. То възхвалява лекарите, медицинските сестри, ваксинационната кампания. Каквито и да е критики се потушават.

Документалният филм“ „Дни и нощи в Ухан“ е с участието на 30 кинодейци. Той показва страданията на 11-милионния град, на жителите, медицинския персонал и работещите на първа линия.

Докато „Дни и нощи в Ухан“ се ползва от силната подкрепа на държавата, фестивали, киносалони и стрийминг канали, включително „Амазон“ и „Нетфликс“ отхвърлят „Коронация“ на Ай Вейвей. Той обяснява цензурата със страх управляващата партия да не бъде засегната.

„Не ме интересуват филмовите фестивали – заяви Ай Вейвей на виртуална пресконференция. – Но те са платформа, те би трябвало да представят съдържателни филми. Това е тяхно задължение. След като не си изпълняват задължението, ме е срам заради тях“.

Блокадата на гр. Ухан, наложена на 23 януари, по-късно беше разширена до околни райони. Около 56 милиона души останаха затворени в домовете си.
Пропагандният филм представя официалната версия, че мерките на правителството, включително и блокадата, са осигурили безценно време на света, за да се подготви за пандемията. Несъгласните с това твърдят, че потайността на властите и слабите мерки за контрол са дали възможност за първоначалното разпространение на вируса.

Филмът на Ай Вейвей показва епидемията през очите на строителни работници, доставчици, медицински персонал и жители на Ухан. Той е колаж с кадри, заснети от приятели, колеги, аматьори, някои от които остават анонимни. Филмът показва болката на болните от Ковид-19 в Китай с кадри как те не могат да дишат, докато медицински лица в защитно облекло се опитват да им помогнат.

Последни новини

google-site-verification: google8d719d63843e6dc9.html